Bekle beni Macera dolu Avrupaaa !


Ücretsiz Avrupa’ya gitmek isteyenler, Bunu Kesin Okuyun ! ;)


ÜCRETSİZ AVRUPA’YA GİTMEK, ORDA KALMAK VE ÜCRETSİZ DİL ÖĞRENMEK İMKANSIZ DEĞİL, SADECE Bİ SEÇENEK !..  > Yazıyı oku-bitir, anlarsın :p J :D


Son haftalarda İngilizce’ye duyduğum aşırı ilgi ve onu öğrenme isteği beni bazı araştırmalara itti. İngilizce’yi daha kolay ve daha çabuk ve daha etkili öğrenme yollarını araştırırken bazı düşünceler oluştu kafamda.

Para biriktirip Avrupa’da dil okuluna gitmek yahut orda çalışmak gibi yada ERASMUS denilen Üniversiteler arası öğrenci değişimi kapsamında bir kapağı atayım dedim Avrupa’ya ama her zamanki gibi aşılmayı bekleyen bir Engel çıktı önüme.. J

‘’Engel varsa, sorun varsa Değişim vardır.’’Bu sözü çok seviyorum. Eğer doğru bulup yaptığım bir iş de pürüzlerle karşılaşıyor ve önüme engeller çıkıyorsa Çok Mutlu oluyorum. Çünkü biliyorum ki doğru yoldayım. Biliyorum ki bunu başardığımda çok büyük bir Mutluluğa da sahip olacağım. O engeli aşmak için bi fazla çalışıyor, bi fazla azmediyorum.
Gittiğim yol tıkalıysa geri dönmüyorum hemen bir yan yol bulmaya odaklanıyorum.

Erasmus Programının, Açık öğretim öğrencilerinin kapsamadığını öğrendim ve önüme kocaman bi engeli alıp, Avrupa’yı hayallerime gömecektim. Ta ki içimden bi ses

-        Lan Oğlum Avrupa’ya gitmenin sadece tek bir yolu olmamalı.. Her zaman çözüm vardır, o olmaz başka bir şey vardır ama illaki bir yol vardır.


Ve daha 5 saat geçmeden Facebook’ta Erasmus sayfalarında gezerken bir şey gördüm.
Avrupa Gönüllü Hizmeti…

‘’Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), ÜCRETSİZ bir programdır. Başvuran Gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Gencin yol(uçak), konaklama, yemek masrafları ve 'dil eğitimi', Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine aylık belli bir miktar da (75€ - 150€) cep harçlığı verilir.’’

Ben bunu okuduğum da Mucize denilen şeye inandım. Evet, gerçekten Mucize var arkadaşlar. Ama mucizeyi beklemeyin. Siz bir uğurda fazlasıyla onu isterseniz, fazlasıyla çabalarsanız ve fazlasıyla çalışırsanız o İmkansız gibi görünen şey ne olursa olsun, Gerçekleşir. Buna inanın !

Bu FIRSATın Kısaca içeriğinden bahsetmek istiyorum.


Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) / European Voluntery Servive (EVS)

*
18-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart aranmamaktadır. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vs.)

* Avrupa Gönüllü Hizmeti ÜCRETSİZ bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Gencin yol(ucak), konaklama, yemek masrafları ve 'dil eğitimi', Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine belli bir miktar da cep harçlığı verilir.

* Gönüllülere verilecek Cep harçlığı ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenir. Tahmini olarak en az 75 € ile 150 € / 150 tl ile 300 tl arası bi rakam olur. 

* Gönüllü hizmet sonrasında yaygın Eğitim sürecinizi belgeleyen 'Youthpass' Eğitim Sertifikası alacaksınız.

*  Hafta da 2 gün boş gününüz olacak.. Ayrıca Her ay için artı 2 gün daha tatil hakkınız olacak.. Toplamda 1 ay(30 gün)'da, 10-12 gün izniniz olacak..

* Yalnızca gidiş-dönüş biletiniz karşılanmaktadır. Eğer siz tatilinizi Türkiye'de geçirmek isterseniz yol paranızı kendiniz karşılamanız gerekli.. (Açık öğretim Sınavlarınıza girmenize engel olmaz böylelikle) 

*  Haftada en fazla 35 saat çalışmanız gerekiyor. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir.
35 saat - 5 saat(dil eğitimi) = 30 saat / 5 gün = 6 Saat.. > GÜNDE 6 Saat Çalışılacak..

* Başvurunuzu yaptıktan 4 ay sonra Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirsiniz.
Örneğin; 1 Eylül 2o13 döneminde başvuru yaptığınızda Ocak 2o14 başında hizmetinize / projenize başlayabilirsiniz.

Yıl içerisinde 5 başvuru dönemi vardır. 1 Şubat, 1 Nisan, 1 Haziran, 1 Eylül, 1 Kasım …
27 Avrupa Birliği (AB) devletlerinden herhangi bir tanesine gidebilirsiniz.

* Avrupa Gönüllü Hizmeti'ne en fazla 12 ay ve sadece 2 defa(uzun ve kısa dönem) gidilebilir !..

Heves etmiyorum, azmediyorum.. / Mgult..

Avrupa Hayal değil, Gönüllü olarak git ve Ücretsiz hayatını yaşa :p :D


Bu konuda ilgilenen varsa yahut bilgilenmek isteyen 2 adet link atıyorum. Bunları incelerseniz tüm sorularınız yanıtlanacaktır..Öncelikle buradaki 40 maddeyi güzelce bi okuyun :)http://www.ua.gov.tr/index.cfm?action=detay&yayinid=11280A1150DA8D3133CD19C7561CB754921AD&CFID=5433549&CFTOKEN=98461270


Daha sonra buradaki Bilgilerle cilayı çekin, adımları takip edin ve Her şeyi Öğrenmiş olun!
http://www.evsturkey.com/tr/stepbystepevs/process.html
Hadi Şimdiden Kolay Gele.. Avrupa’da görüşmek üzere.. :p :D :D